Ahmet GÖKTAŞ

Kurucu Diş Hekimi
2 makale
32 soru

Hakkında

2008 Yılında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun oldu.

Dental İmplant Uygulamalarında Görüntüleme Yöntemleri konusunda bitirme tezini yaptı.
2008 – 2010 Mardin Kızıltepe Devlet Hastanesinde Diş Hekimi olarak çalıştı.
2010 – 2013 İzmir Vakıf Üniversitesinde Kliniksiyen olarak görev yaptı.
2013 – 2016 Spident Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği kurucu hekimi
2016’ dan bu yana da Antalya Papatya Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinin Kurucu Hekimliğini yapmaktadır.

 

Eğitim

  • Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi
Ağız kokusu

Ağız kokum var sebebi ne olabilir?

Doktor Cevabı

Ağız kokusunun en yaygın sebebi diştaşına bağlı oluşan dişeti iltihabıdır.Düzenli diş fırçalamamak ve diş çürükleri de ağız kokusu sebebidir. Tam sürmemiş 20 yaş dişlerinin etrafında biriken plağın temizlenmesi çok güç olduğu için de kötü bir kokuya sebep olur. 

Diş bakımı

Dişlerimin çürümemesi için dişlerimi düzenli fırçalıyorum? Bunun dışında yapmam gereken bir şey var mı?

Doktor Cevabı

Bakteri plağı fırça ile ulaşamadığımız arayüzlerde de birikir. Bu bölgeler diş ipi ya da arayüz fırçası ile temizlenmelidir. 

Diş taşı temizliği

Diş taşı temizliği dişlerime zarar verir mi?

Doktor Cevabı

Diştaşı temizliği ağız sağlığı açısından çok gereklidir. Taşların temizlenmemesi dişlere ve dişetlerine zarar verir. 

Diş ipi kullanımı

Diş ipi dişlerime zarar verir mi?

Doktor Cevabı

Diş ipi doğru kullanıldığı sürece zarar değil, fayda sağlar. 

Hamilelik dönemi

Hamileyim diş tedavisi yaptırabilir miyim?

Doktor Cevabı

Riskli olmayan tedaviler özellikle ikinci trimesterde (4.- 6.aylar) yapılabilir. 

Hamilelerde diş eti kanaması

Hamileyim dişlerimi fırçaladığımda diş etlerimde kanama oluyor? Bu durum normal mi?

Doktor Cevabı

Hamilelikte dişeti iltihabı şiddetlenir. Mutlaka bir doktora danışılması gerekir. Bu durum gebelik boyunca gittikçe şiddetlenebilir. Basit temizlik işlemleri ile kontrol altında tutulabilir. 

Diş beyazlatma

Dişlerimi beyazlattıktan ne kadar süre sonra sigara içebilirim?

Doktor Cevabı

Sigara kullanımına ilk günlerde dikkat etmek gerekir. 

Diş lekeleri

Sigara içiyorum dişimde renklenmeler oluyor bunlar düzeltilebilir mi?

Doktor Cevabı

Diştaşı temizliği ile sigaranın sebep olduğu renklenmelerin çoğu temizlenebilir. 

Diş beyazlatma

Sigara içen birinde diş beyazlatma işlemi yapılır mı? Etkisi ne kadar sürer?

Doktor Cevabı

Diş beyazlatması sonrası ilk günlerde dişler renk değişiklerine hassastır. Doktorunuzun önerdiği süre boyunca sigaraya ve renkli yiyecek ,içeceklere dikkat edilmelidir. 

20lik dişler

Sigara kullanıyorum 20lik dişlerimin çekilmesi gerekiyor? Sonrasında çok ağrım olur mu?

Doktor Cevabı

Sigara kullanımı yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu da diş çekimi sonrası ağrılı bir iyileşmeye sebep olur. 

20'lik dişler

20lik dişlerin hepsi çekilmeli mi? Çekilmezse vücuda bir zararı var mı?

Doktor Cevabı

20’lik dişin çekim kararı muayene ile verilebilir. Normal bir şekilde sürmüş ve fonksiyonda olan 20 yaş dişlerinin çekimi eğer o bölgeler temizlenebiliyorsa gerekli değildir. Ancak tam sürmemiş 20 yaş dişleri komşu dişlere zarar verebilir ya da ağzın genel durumunu olumsuz etkileyebilir. Bu durumda dişin çekimine karar verilebilir. 

Gömülü 20lik diş

Gömülü 20lik dişim çekildi yüzümde morarma ya da şişme olur mu?

Doktor Cevabı

Her 20 yaş cerrahisi aynı şekilde yapılmadığı gibi iyileşme süresinde de değişiklikler olabilir. Tamamen kemik ile örtülü 20 yaş cerrahilerinde birkaç gün şişlik ve ağız açmada güçlük olabilir. Morarma çok nadir görülebilen bir komplikasyondur. 

Diş çekiminde dikiş şart mı?

Dişim çekildikten sonra doktor dikiş atacağını söyledi. Diş çekiminde dikiş şart mı?

Doktor Cevabı

Her diş çekiminde dikiş atılması gerekmez. Bazen yara yerinin büyüklüğüne dişeti dokusunun durumuna göre dikiş atılabilir. Bu da yara iyileşmesini çabuklaştırır. 

Çene uyuşukluğu

Dişlerimi geceleri sıkıyorum sabah uyandığımda çenemde uyuşukluk oluyor? Tedavisi var mı?

Doktor Cevabı

Diş sıkmayı engelleyen gece plakları kullanılabilir. Bazı durumlarda çiğneme kaslarına yapılan botoks uygulamaları da etkilidir. 

İmplant sonrası hakkında

İmplant sonrası yüzümde morarma ya da şişme olur mu?

Doktor Cevabı

Cerrahi sonrası oluşan şişlikler operasyonun sahasının büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Genellikle cerrahinin süresine, kişinin doku hassasiyetine göre değişiklik gösterir. Genellikle önemli bir şişlik olmaz. Morarma çok nadir görülebilir.

İmplant tedavisi

İmplant tedavisi yapılırken kullanılan malzemeler zararlı mı? Kanser yapar mı?

Doktor Cevabı

İmplant malzemeleri ile ilgili rapor edilmiş hiçbir yan etki veya hastalık yoktur. İmplant kesinlikle kanser sebebi değildir. 

İmplant sonrası

İmplant uygulandıktan ne kadar süre sonra yemek yiyebilirim?

Doktor Cevabı

Cerrahi sonrası anestezinin etkisi geçtikten sonra yemek yenilebilir. Bu süre yaklaşık 2-3 saattir. 

Diş eti kanaması

Diş etlerimdeki kanama için diş macunu mu değiştirsem ya da gargara kullansam geçer mi?

Doktor Cevabı

Diş eti iltihabının şiddetine göre diş hekimi tarafından uygulanacak olan tedavinin ardından, hekiminizin önerisi doğrultusunda macun ve gargara kullanabilirsiniz. Ancak, tek başına bu ürünler diş eti kanamasını önlemez. 

Diş kanaması

Diş etlerim dişlerimi fırçalayınca kanıyor? Bu durum önemli mi?

Doktor Cevabı

Diş eti kanaması, diş eti iltihabının en önemli göstergesidir. Mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır. 

Alveolit

merhabalar ben alt çene 46. Dişimi çektirdim ilk gün aşırı ağrısı oldu ve 2. Günde bu ağrı devam etti çekilen yer ilk gün kırmızı kanlıydı sonra sonra çukurda beyaz tabakalar oluştu 2. Günde beyazlık var diş etin kenarında beyaz şişlik oluştu çekim olan yerde yanma tarzında ağrı var acaba orası enfekte olmuş olabilir mi diş çekimi öncesinde de 5 günlük antibiyotik kullandım 2×1 artı işlem öncesinden 1 saat öncede 2 doz antibiyotik kullandım yine de enfekte olmuş olabilir mi ne yapmalıyım teşekkürl

Doktor Cevabı

Merhabalar, anlattığınız durum çekim sonrasında normal olan şeyler. Düzenli bir şekilde ilacınızı kullanın enfeksiyon kapmaması için. Eğer şişlik ağrı devam ederse doktorunuza başvurmanız gerekir.

Dis çürükleri

merhaba ben 17 yaşındayım nerdeyse 8-9 tane çürüğüm var bu dişlere ne yapılabilir dislerimi kullannamiyorum azı dişlerinin hepsi çürük

Doktor Cevabı

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Yaşınız itibariyle bahsettiğiniz dişlerinizi ağızda tutmaya yönelik tedaviler yararınıza olacaktır. Fakat en doğru teşhis çekilen röntgen ile ağız içi muayene detaylı yapıldıktan sonra konulabilir. Zaman kaybetmeden bir hekime danışmanızı öneririm.

Diş tartarı temizleme işlemi sonrası dişte sallanma

Merhabalar. İki gün önce diş tartarlarımı temizlettim. Dişlerimde çürük bulunmadı. Yalnız işlem sonrasında ön - üst- sağ kesici dişim sallanıyor ve bir çeşit huzursuzluk hissediyorum. (Ağrı değil.) Acaba dişimin kendiliğinden düşme gibi bir ihtimali var mı? Temizleme işlemi sırasında diş köklerim hasar görmüş olabilir mi?

Doktor Cevabı

Merhabalar diş taşı temizliğinden sonra hassasiyet olabilir. Dişinizde çok ciddi kemik kaybı yoksa eğer dişiniz düşmez bu şekilde. Temizleme sonrası dişinizde hasar olmaz. Geçmiş olsun iyi günler

Diş çürüğü

Doktor bey dişimde bir adet çürük bulunmakta. Ayriyetten ağız kokusu şikayetim var. Sanırım kokuyu da çürük oluşturuyor. Çürük dişi aldirdiktan sonra koku devam ederse eczanelerde bulunan cb12 adlı ilacı kullanmam sıkıntiyi çözmeye yardimci olur mu teşekkür ederim

Doktor Cevabı

Merhaba Fırat bey. Öncellikle belirttiğiniz gibi ağız kokusu şikayetinizin nedeni çürük dişten kaynaklanıyor olabilir. Fakat ağız kokusunun tedavisi maalesef ilaçlarla değil detaylı diş bakımı ve temizliği ile olmaktadır. İlaçlar ve gargaralar ancak destekleyici tedavi olabilir. Ağız kokusunun kesin nedenini ancak muayene sırasında öğrenebilirsiniz. Tavsiyem diş ve dil temizliğinize dikkat etmeniz ve muayene olmanız yönündedir. Geçmiş olsun.

Geçmeyen apse

merhaba doktor bey ben 6 ay önce kanal tedavisi yaptırdım ve kanal tedavisi olan dişim kırık önceden kırık olduğu için küçültüp diş protezi koydular kanal tedavisi yaptıkdan ve diş protezi için küçültüldükden sonra dişim inanılmaz derecede ağrı yaptı antibiyotik aldım ağrı geçti diş protezi iiçin 1 hafta sonraya randevu vediler ve bu arada ağrı antibiyotikle geçiti ama üst diş etlerimin hepsinde apse ve diş eti çekilmesi oldu 1 hafta sonra diş protezi kaplamaya gittiğimde bunun kanal tedavisi yada protezden kaplamadan kaynaklanmıyo dedi ve sonrasındaki 6 ay boyunca diş etim hep küçülüyor apsede hiç geçmiyo bunun nedeni nedir

Doktor Cevabı

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Şikayetleriniz başka dişlerinizden kaynaklanıyor olabilir. Kesin tanı ancak klinik muayene ve röntgen ile konulabilir ancak şunu belirtmeliyim ki alt dişinizden olan şikayetiniz üst çenede diş eti çekilmelerine sebep olmaz. Üst çenedeki şikayetlerinizin sebebi hem o bölgedeki dişlerden hem de diş etlerinizde varsa mevcut olan enfeksiyondan kaynaklı olabilir bu da ancak detaylı ağız içi muayene ile teşhis edilebilir. Yakın zamanda hekiminize başvurmanız yararınıza olacaktır.

Diş eti dikişi

Merhaba öncelikle diş etlerimden rahatsızdım doktor etlerimi kesti son olarak da etlerime dikiş yaptı bu dikiş ne zamana düşer düşmezse kendim kesebilir miyim bı sakınca var midır

Doktor Cevabı

Merhabalar atılan dikiş eriyebilen türden ise kendiliğinden erir ama diğer tür dikiş ise doktorunuzun alması daha uygun olur.geçmiş olsun

Kırık Dişler

Ahmet hocam merhaba. Bende küçük yaştan kalma bir konuşma bozukluğu var. Zaman zaman konuşurken dişlerimi sıkıyor, birbirine sürtüyorum. Bu sebepten dişlerimde bi hayli kırık mevcut. Dişlerimi ne kadar fırçalasam da maalesef çürümeye yüz tutuyor. Dişlerime gereken tedaviyi yaptırmak istiyorum, fakat tedavi sonrası yine diş sıkma sorunu olacak, uygulanan tedavi ne kadar kalıcı olur?

Doktor Cevabı

Merhaba efe bey.diş sıkma bruksizm dediğimiz bir hastalık.bunun tedavisi birçok yöntemle yapılabilir.bruksizimi gece plağı,botoks,artrosentez,fizik tedavi uygulamaları ve bazı cerrahi yöntemlerle çözebiliyoruz.diş sıkmanın en büyük sebebi genelde strestir bu faktörü de ortadan kaldırmak tedaviye çok ciddi yardımcı olur.tabi bu tedavilerden önce çürüyen kırılan dişleri ilk önce tedavi etmek gerekir.geçmiş olsun

Serpil Baydar

18 Ekim 2018

Elinden gelenin en iyisini yapan Doktor Ahmet bey. Kanal temizliği ve yapılan dolgularla hiç ağrı hissetmedim. Elinin hafifliği.. Usta bir doktor. Papatya hastanesinin girişine girince pozitif bir enerji alarak güler yüzlülüğüyle Dr. Ahmet bizi karşılıyor. Kendisine çok teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Atalay Güngör

18 Ekim 2018

İşini titiz, özenli ve güler yüzlü yapıyor.

Aysu Özkan

15 Ekim 2018

Güler yüzlü, cana yakın, ve işinde başarılı olduğunu düşünüyorum, mesleğinde başarılarının devamını diliyorum.

Evrim Orhan Gülseren

15 Ekim 2018

Evrim Orhan Gülseren

Türkan Kodaman

12 Ekim 2018

İşinde titiz ve tanı konusunda oldukça dikkatli, işini severek yaptığı belli oluyor. Teşekkür ederim.

Gülçin Büyükçiçek

12 Ekim 2018

Çok güler yüzlü, oğlumla sabırla ilgilendi. Çok teşekkür ediyorum.

Müjdat Yıldırım

12 Ekim 2018

Doktorum çok ilgili, güler yüzlü ve hasta ilişkilerinde hassas biri. Kendisine çok teşekkür ederim.

Ayşen Yancı

12 Ekim 2018

Sevimli, cana yakın, pratik ve bilgili.

Ayşe Güzel

12 Ekim 2018

Doktorumuzun en başta eli çok hafif :) Çok güzel ilgileniyor, hastaya karşı nasıl yaklaşacağını biliyor. Kısacası çok fazla memnunum.

Ayşe Vanlıoğlu

12 Ekim 2018

Güleryüzlü, dikkatli, temkinli, ilgili, başarılı bir doktor. Verdiğiniz titiz hizmet için teşekkür ediyorum

S. Güngel

12 Ekim 2018

Güler yüzlü, ilgili, yapılan işlemlerden memnun kaldım.

Rıza Sarı

12 Ekim 2018

Emekli bir eğitimci olarak ilgilerinden ve yakınlıklarından son derece memnun kaldım. Tüm çalışanlarınıza başarılar dilerim.

Tarık Aksoy

12 Ekim 2018

Bunca yıllık dişçi koltuğu korkumdan Ahmet Hocam sayesinde kurtuldum. Teşekkür ediyor ve korkusu olan herkese tavsiye ediyorum.

T Diğdem Ünal Soybener

12 Ekim 2018

Ahmet bey gerçekten çok ilgili ve güleryüzlü, o koltuğun stresinden arındıran, eli hafif bir diş hekimi. Önceliği sizin sağlığınız ve bu güven veriyor. Kliniğin farklı noktalarda olması da çalıştığım için işimi kolaylaştırıyor. Bana öneren arkadaşıma da ayrıca teşekkür ediyorum.

Ahmet GÖKTAŞ

Papatya Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinikleri Hekimleri