İmplant; eksik dişlerin yerine konması amacıyla, çene içerisine yerleştirilen çoğunlukla vida şeklindeki yapay bir diş köküdür. İmplant materyali olarak kullanılan titanyumun yüksek doku uyumu nedeniyle başarı oranı oldukça yüksektir.
Diş hekimliğinde tek diş eksikliklerinden, bütün dişlerini kaybetmiş hastalara kadar, çok geniş bir yelpazede uygulanabilir .

Kimlere implant uygulanabilir?
Genel sağlık durumu iyi olan, iyi ağız bakımı yapan ve implant yapılacak alanda yeterli kemik bulunan hastalara yapılabilir. Eğer kemik miktarı yetersiz ise ileri cerrahi teknikler ile kemik miktarı arttırıldıktan sonra implant uygulanabilir.

İmplant uygulaması nasıl yapılmaktadır?
İmplant uygulaması genellikle iki aşamada gerçekleştirilir.Birinci aşamada implant yerleştirilecek bölgeye lokal anestezi sonrası daha önceden belirlenmiş olan kemik kalınlığı ve yüksekliğine uygun olarak implant için kemikte yer hazırlanarak imlant yerleştirilir. İmplant uygulamasının ikinci aşamasında, implantın kemik ile bütünleşmesi için kemiğin durumuna ve uygulanan çeneye göre belli bir süre beklendikten sonra üzeri kapalı olan implantın üzeri açılarak dişi taklit eden kısım yerleştirilir ve protez işlemlerine başlanır.