Sabit Protezler Nedir?

Sabit protezler; doğal dişler, diş kökleri veya dental implantlar üzerine hekim tarafından yapıştırılan, hasta tarafından çıkarılmayan protezlerdir.  Kron ve köprü protezini tanımlamak amacıyla kullanılan genel terimdir. Diş eksikliklerinde fonksiyon olarak en fazla tercih edilen protez tipidir. Sabit protez yapılırken ağızdaki bazı dişlerin destek olmak amacıyla küçültülmeleri genellikle hastaların endişe duyduğu bir işlemdir.

  • Yapılacak sabit protez ile çiğneme daha kolay ve rahat olacaktır. Diş eksikliklerinde, ağızda kalan doğal dişlerin kullanılması, kullanılan bu dişlere fazla yük binmesine, diş ve diş etlerinde sorunlar oluşmasına yol açacaktır.
  • Dişsiz alanın etrafındaki dişler bu boşluğa doğru hareket edecektir. Bu dişlerin yer değiştirmesi nedeniyle alt ve üst çenelerin kapanışı değişecek, çene ekleminde, çiğneme ve konuşmayı sağlayan yüz kaslarında ağrı ve belki de daha ciddi problemler oluşacaktır. Bazı durumlarda ağrı, yüz, baş, boyun ve sırta kadar yayılabilir.
  • Yapılacak sabit protez ile konuşma ve görünümde olumlu değişiklikler olacaktır. Çünkü diş pozisyonlarının konuşmada, dudak ve yanakların desteklenmesinde önemli bir rolü vardır.

Nasıl Uygulanır?

Sabit protezler metal destekli ve metal desteksiz olarak uygulanabilirler. Metal destekli sabit protezler ağız içinde fonksiyonel kuvvetlere yeterli direnci gösterirken estetik olarak problemlere neden olmaktadır ve bazı durumlarda doğal görünümü olumsuz etkileyebilmektedir. Bunun en önemli sebebi de ışığın dişten direkt geçişinin metal tarafından engellenmesidir.

Metal destekli seramik restorasyonların bu dezavantajlarından dolayı kırılmaya karşı dirençli seramikler geliştirilmiştir. Özellikle zirkonyum bu alanda kullanılan en güncel materyaldir.

Başarılı bir tedavide doğru endikasyon en önemli aşamadır. Kullanılacak materyalin seçiminde hekimin bilgi ve tecrübesine saygı göstermek tedavinin başarısı için gereklidir.