Total (Tam) Protezler nedir?

Ağızda dayanak olarak alınacak hiç dişi kalmamışsa, kuvvet iletimi, destek ve tutuculuk protezin doku yüzeyine oturmasıyla sağlanır. Tamamen doku destekli protetik uygulamalar total protez diye adlandırılır. Bu protez türü damak protezi olarak da bilinir.  Total protezlerde dudak ve yanak dolgunluğu protez ile sağlanarak yüzün daha genç bir görünüm alması sağlanabilir.Ayrıca tüm dişler estetik kurallara uygun olarak dizilerek güzel bir gülüş sağlanması da mümkün olmaktadır. Tam diş protezler dokuda destek almaları sebebiyle hareketlidir. Özellikle alt damağın üst damağagöre daha az hacme sahip olması, alt çenede dilin bulunması alt protezi üst proteze göre daha çok hareket eder hale getirmektedir. Hastaların genel şikayeti; üst damağım tutuyor ancak yemek yerken, konuşurken alt damağım oynuyor şeklindedir. Bu harekete bağlı olarak da sık sık vuruklar oluşmaktadır.

Nasıl Uygulanır?

Total protezleri özel yapıştırıcılar ile yapıştırılması bazı durumlarda şikayetleri azaltsa da bu sorunu ortadan kaldırmanın en iyi yöntemi implant üstüne özel tutucular ile uygulanan, halk arasında çıtçıtlı protez olarak tanımlanan overdenture protezlerin yapımıdır. Son yıllarda Çene kemiğine implant yerleştirilerek yapılan ve bunlardan destek alınarak hazırlanan tam protezler artık hastalara kendi dişleriyle çiğniyormuş hissi vermekte ve bu sebeple sıklıkla tercih edilmektedir.

Overdenture protez yapımı için kaç implant gerekmektedir ?

Mevcut kemik miktarına göre karar verilmektedir. Çoğunlukla 2-4 implant kullanılmaktadır.Hem implant hem dokudan destek alan bu protezlerde konuşurken ağızdan çıkma, yemek yerken oynama sorunları çözülmekte aynı zamanda protez vurukları oldukça azalmaktadır.

Total (tam damak) protezlerin yapımı kaç gün sürmektedir?

Bu protezler ortalama 5 senas sürmekte ve toplamda 10-15 günde bitmektedir. Provalar esnasında dişlerin rengi, şekli hasta ile beraber, hastanında istekleri göz önüne alınarak ayarlanmaktadır.