Panoramik Radyografi Nedir?

Panoramik röntgen filmleri, tedavi planlamasının daha hızlı ve eksiksiz biçimde yapılmasına yardımcı röntgen filmleridir. Panoramik röntgene, çene ve dişlerde gözle görülemeyen kist, çürük ve tümör gibi oluşumların teşhisinde ihtiyaç duyulur.

Panoramik röntgen filmleri, tedavi planlamasının daha hızlı ve eksiksiz biçimde yapılmasına yardımcı röntgen filmleridir.

Panoramik röntgene, çene ve dişlerde gözle görülemeyen kist, çürük ve tümör gibi oluşumların teşhisinde ihtiyaç duyulur.

Çene ve dişlerle ilgili cerrahi müdahalelerden önce hekimin görmesi gereken bir röntgendir. Çünkü bu röntgenler tedavi yapılacak alanı geniş bir biçimde gösterir ve operasyonun başarısını arttırır.

 

Nasıl Uygulanır?

Panoramik diş röntgenleri ile dişleri çevreleyen kemik miktarı, gizli kalmış kist ve tümör gibi patolojik oluşumlar, gömük dişler, çürükler, kırıklar, diş ve çene gelişim anormallikleri, çene eklemlerinin pozisyonları görüntülenebilmektedir.  Geniş anatomik bölgelerin tek bir film üzerinde görüntülenebilmesini sağlayan panoramik filmler, hastanın diğer röntgen türlerine göre daha az radyasyona maruz kalmasına sebep olmaktadır. Ağzını açamayan hastalarda dahi kullanılabildiğinden, pozisyon kolaylığı sağlamaktadır. Film çekimi esnasında teknisyenin komutlarına dikkat edilmeli, röntgende çıkmaması için piercing, küpe ve gözlük gibi aksesuarların çıkartılması gerekmektedir. Sağlıklı görüntü için film çekimi esnasında kesinlikle kıpırdanmamalıdır.